?

Log in

No account? Create an account

Next Entry

Соляні шахти Солотвино

Солотвино (супутникова карта Солотвино) розташоване на березі Тиси на висоті 292 м, через нього проходить автомобільна траса Ужгород - Рахів, є залізничний вокзал. Можна також добратися маршруткою з Ужгорода або з Ясіні.

Сіль тут почали добувати з часів завоювання Дакії римським імператором Трояном (ІІ ст. н. е.). В промислових масштабах видобуток розгорнувся з другої половини 18 ст. Запаси солі в Солотвино визначаються велетенською цифрою — 3,5 мільярда тонн. Усе десятитисячне селище розташоване на величезному підземному моноліті кам'яної солі. Ба більше, соляний щит тягнеться аж до Хуста — на десятки кілометрів. Пояснення цьому просте: в доісторичні часи тут буяло Карпатське море. І археологи підтверджують це відбитками риб та морських тварин у соляних брилах.

Зараз більшість шахт закинуті, одиниці використовуються в лікувальних цілях (лікування захворювань дихальних шляхів). Т.з. метод спеліотерапії - використання мікроклімату шахти на глибині біля 300 м. Тут повітря в 10 раз чистіше чим на поверхні і насичене біологічно активним аерозолем хлориду натрію (солі), що дає лікувальний ефект.

Через підтоплення були закриті сім солотвинських шахт. Їх просто знищила вода. В тому числі й знамениту «Кунегунду», до якої спускався сам австрійський імператор Франц-Йосиф І. Тому, коли в соляній шахті починала десь крапати вода, — це вже був аврал.

Не Ужгород чи Мукачiв мали першу каналізацію, а саме Солотвино. Все селище було оточене кількома десятками водокачок, які постійно відкачували воду з-під землі і направляли її бетонними руслами подалі — в Тису. Завдяки солевидобутку селище процвітало.

Тепер на місці історичного центру — пустир. Австрійська та чеська педантичність змінилася радянським безладдям. Шахти почала розмивати вода. Їх закривали і засипали землею, якщо вони не провалювалися самі. Гордість Солотвино — стародавній центр шахтарського містечка з будинком управління, водолікарнею, парком, каплицею в 1970-х роках змушені були повністю знести, бо він опинився в небезпечній зоні, поруч із затопленими шахтами. Тепер на місці історичного центру — пустир, завалений сміттям та обставлений табличками «Небезпечно».


Деяка інформація взята звідси: http://www.umoloda.kiev.ua/regions/74/219/0/30088/ Фотографії: Сукач Максим.

Comments

( 4 comments — Leave a comment )
polki_volki
Jan. 4th, 2010 06:55 pm (UTC)
Здорово. Сразу приходит на ум.
Тарковский - сталкер.
ljournal_ua_bot
Jan. 5th, 2010 12:56 am (UTC)
Вітаємо! Ви потрапили до дайджесту ljournalist_ua — найкраще в україномовному ЖЖ. Пишіть ще! =)
van_x
Jan. 5th, 2010 11:27 am (UTC)
Немного поправлю, т.к. автор как я понял отдаленно знаком с горным делом.
1.Воздух под землей не может быть в 10 раз чище чем на поверхности, т.к. система вентиляции ведет забор воздуз на поверхности, куди его на выходе и выбрасывает, он там обагащен солями что и дает эфект лечения (но справедливости ради стоит сказать что в том регионе воздух сам по себе чист)
2. Горные выработки затапливало всегда! Но если есть целесообразность в добыче породы эти воды откачивают, так к примеру если взять кареры то приктически все где не ведется выравботка - затоплены (могу привести массу примеров в разных местах украины), а если брать действующие то во всех есть небольшое скопление воды уровень которого регулируется насосными станциям. Это всего лишь наглядный пример, глубина шахт Кривого Рога порой превышает 1200 метров но т.к. экономически это более чем выгодно воды откачивают уже не одно десятилетие.

Я был в Солотвино, и со мной были "горняки", еще в 95-м, это место просто отжило свое, как источник полезного ископаемого, за те деньги которые плотят шахтерам (скажем в донецке) закарпатский люд никогда в жизни не будет работать так тяжело (и не смотря на лечебность работа там весьма вредна), половина жителей Солотвино работает в Венгрии, Польше и Румынии, и история о том что вот мтол такое место испоганено "радянським безладдям" хот и красиво но не совсем верно...

Рынок, прибыль, трезвый расчет, а Франц-Йосиф был еще много где!

Кпримеру одни из древнейших угольных шахт Европпв в Британии законсервированы из-за не рейнтабельности, и все довольны... :)
kiwitravel
May. 10th, 2010 10:16 pm (UTC)
Фотки как после войны
( 4 comments — Leave a comment )